Bjarne Melgaard, Untitled

Bjarne Melgaard, Untitled
Bjarne Melgaard, Untitled
Bjarne Melgaard, Untitled
Bjarne Melgaard, Untitled
Bjarne Melgaard, Untitled
Bjarne Melgaard, Untitled
Bjarne Melgaard, Untitled
Bjarne Melgaard, Untitled
Bjarne Melgaard, Untitled
Bjarne Melgaard, Untitled

Klubbat för:

190000 SEK

Utropspris

150 000-200 000 SEK

BJARNE MELGAARD
Norge, född 1967
Untitled
Numrerad undertill 3/8. Mörkpatinerad brons, höjd 49 cm.
Utförd 2010

PROVENIENS
Galleri Lars Bohman, Stockholm

Bjarne Melgaard är provokatören som inte väjer för att skåda in i sin egen kaotiska känslovärld och inre landskaps mörkaste utmarker. Hans konst talar till oss på ett språk hämtat från de subkulturer där han hämtar sin inspiration. Ämnena rör sig inom ett särpräglat icke-normativt system där han gestaltar destruktiva utlevelser, extrema sexuella fantasier och ren dödslängtan. Att vanhelga det borgerliga och utagera det undertryckta är avsiktligt vulgära yttringar för att, på ett så direkt sätt som möjligt, komma åt det psykologiskt komplexa i skapandet.

Melgaard har uppnått en unik position på den norska och internationella konstscenen med sina uttrycksfulla målningar, teckningar och skulpturer. Hans distinkta stil och provokativa teman har gjort honom till en kontroversiell men högt respekterad konstnär. Hans konst växer i den glimt av ljus där hans konstnärliga längtan och inre demoner möts.

209

2016-12-06