Christo, Pont Neuf Wrapped

Christo, Pont Neuf Wrapped
Christo, Pont Neuf Wrapped
Christo, Pont Neuf Wrapped
Christo, Pont Neuf Wrapped
Christo, Pont Neuf Wrapped
Christo, Pont Neuf Wrapped
Christo, Pont Neuf Wrapped
Christo, Pont Neuf Wrapped
Christo, Pont Neuf Wrapped
Christo, Pont Neuf Wrapped

Klubbat för:

670000 SEK

Utropspris

700 000-800 000 SEK

CHRISTO
USA, född 1935
Pont Neuf Wrapped (Project for Paris)
Signerad och daterad Christo 1982 på den högra delen. (Diptyk). Collage, pastell, kol, blyerts, tryck, tyg och tråd monterade i plexiglas, 71 x 55 cm samt 71 x 28 cm. Märkta på baksidan 13A samt 13B.
Christos konstnärskap karaktäriseras av exceptionell monumentalitet med de platsspecifika installationerna av inslagna byggnader, broar och hela öar. Meningen med installationerna är att ge en förhöjd konstnärlig upplevelse kring sådant som normalt inte betraktas som konst. Installationerna är extremt omfattande projekt men pågår bara under en viss tid och med själva tidsbegränsningen vill Christo utmana uppfattningen kring konstens inneboende odödlighet. Men Christos praktik inkluderar inte bara de temporära projekten utan inbegriper även skisser och fotomontage både på utförda och aldrig realiserade projekt. -Att få tillstånd att skapa sin konst är som att spela poker, har Christo sagt och menar att mer än hälften av hans förslag aldrig godkänts.
Vårt aktuella verk, i två sammanhörande delar, är ett förberedande collage och skissverk för ett temporärt konstverk Pont Neuf Wrapped (Project for Paris), vilket utfördes 1985. Efter att ha fått tillstånd från Paris borgmästare och Frankrikes president att få slå in Paris äldsta bro i tyg, påbörjades arbetet i september 1985. Med hjälp av drygt 300 arbetare sveptes bron in med en gyllene textil. Med undantag från vägbanan täcktes hela ytan med totalt 138.433 kvadratmeter tyg. Med draperingar och veck transformerades bron till ett mjukt guldskimrande paket med terrakottafärgade rep som accentuerade proportionerna. Den mjukt draperade bron över Seinefloden förde tankarna till karyatider i ett klassiskt byggnadsverk. Installationen som fanns uppsatt under fjorton dagar besågs av tre miljoner besökare och anses vara den mest skulpturala av hans monumentala verk - det tog tio år för förslaget att bli verklighet.

270

2016-05-19