Poul Kjaerholm, "PK-31", soffa, E Kold

Poul Kjaerholm,
Poul Kjaerholm,
Poul Kjaerholm,
Poul Kjaerholm,
Poul Kjaerholm,
Poul Kjaerholm,
Poul Kjaerholm,
Poul Kjaerholm,
Poul Kjaerholm,
Poul Kjaerholm,

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

POUL KJAERHOLM, "PK-31 ", soffa, E. Kold Christensen, Danmark, formgiven 1958, tresitsig, mattförkromat stål, lösa rygg- och sittdynor klädda i cognacsfärgat skinn, märkt Fritz Hansen, höjd 70, längd 200 cm, slitage och mindre skador
HISTORIK
Soffans underliggande stag och vissa skrivar köptes till senare, då originalen saknades. Staget är därför märkt Fritz Hansen. Fritz Hansen bekräftar att soffan är producerad av E. Kold Christensen.

108

2016-05-19