Olafur Eliasson, Blue Lagoon - Iceland series

Klubbat för:

90000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

OLAFUR ELIASSON
Danmark, född 1967
Blue Lagoon - Iceland series
Signerad och daterad på baksidan Olafur Eliasson 1995, numrerad 1/1. C-print, 60 x 90 cm.
PROVENIENS
Galleri Andreas Brändström, Stockholm
Med museiutställningar som attraherar miljontals besökare, spektakulära gestaltningsprojekt världen över och ett kritikerkramat konstnärskap räknas Olafur Eliasson till en av samtidskonstens mest eftertraktade konstnärer. Hans studio i Berlin fungerar som en experimentverkstad med ett trettiotal anställda arkitekter, ingenjörer och formgivare. Hans ämnen handlar om arkitektur, vetenskap och naturens egna element och om människans kontroll och underställande i ett kraftfullt universum. Hans konst är konceptuell och tangerar vetenskap när han undersöker upplevelsen och perceptionen av naturens komplexa mönster och dess inneboende krafter, och möjligheterna att tämja den.

Olafur Eliasson föddes i Köpenhamn 1967 men växte upp på Island, och öns ovanliga landskap med lika delar eld, luft och vatten, har varit en stor inspirationskälla för honom. Hans personliga kunskap om Islands historia och geologi har också gjort att så mycket av hans fotografiska arbeten är utförda där.

196

2016-05-19