James Brown, Red Salt VII

James Brown, Red Salt VII
James Brown, Red Salt VII
James Brown, Red Salt VII
James Brown, Red Salt VII
James Brown, Red Salt VII
James Brown, Red Salt VII

Klubbat för:

32000 SEK

30 000-40 000 SEK

JAMES BROWN
USA, född 1951
Red Salt VII
Signerad och daterad på baksidan 1989. Blandteknik (olja och harts) och collage på duk, 114 x 62 cm.
Med ett konstnärskap som spänner över tre decennier har James Brown undersökt ämnen av metafysisk och spirituell natur. Han är kanske mest känd för sitt måleri men uttrycker sig även inom skulptur och grafik. Han började tidigt uttrycka sig med arkaiska symboler hämtade från religion, vetenskap och traditionell amerikansk och afrikansk konst för att utforska teman kring odödlighet, rymd, religion och det stora världsalltet.

225

2016-05-19