Finn Ahlgren, "Frank", konferensbord, unikt, 2013

Finn Ahlgren,
Finn Ahlgren,
Finn Ahlgren,
Finn Ahlgren,
Finn Ahlgren,
Finn Ahlgren,
Finn Ahlgren,
Finn Ahlgren,
Finn Ahlgren,
Finn Ahlgren,
Finn Ahlgren,
Finn Ahlgren,
Finn Ahlgren,
Finn Ahlgren,
Finn Ahlgren,
Finn Ahlgren,

Klubbat för:

24000 SEK

30 000-40 000 SEK

FINN AHLGREN, "Frank", konferensbord, unikt, 2013, skiva av återvunna Josef Frank möbler från firma Svenskt Tenn i ett geometriskt mönster, underrede i furu med fotavslutningar i mässing, signerad Godspeed Finn Ahlgren 2013 01 23, höjd 71, 307 x 121,5 cm, ytliga fläckar
HISTORIK
Finn Ahlgren var en del av designduon Godspeed men arbetar nu under eget namn. Ahlgren arbetar med återvunnet trä och skapar unika kreationer fritt komponerade av honom själv. Med en oortodox mentalitet och okonventionella val av material, som en reaktion mot tillrättalagd produktdesign, arbetar han fram sina unika objekt. Auktionens konferensbord var från början en gammal bokhylla från ett residens på Danderydsgatans finare del. Från Stockholms townhouse på Östermalm ner i Finn Ahlgrens verkstad där den gamla bokhyllan genomgår en dekonstruktion av värden och status som resulterar i ett spännande möte mellan tillrättalagda normer och radikal design. Resultatet är konferensbordet Frank.

12

2016-05-19