Ernst Billgren, Väninnor på semester

Klubbat för:

80000 SEK

Schätzwert

100 000-125 000 SEK

Beschreibung

ERNST BILLGREN
född 1957
Väninnor på semester
Monogramsignerad. Blandteknik på pannå, 58 x 180 cm.
Utförd omkring 1989
.
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Moderna, våren 1998, katalognr 283
.
UTSTÄLLD
Göteborgs konstmuseum, 1991 (med titeln: Väninnor på resa)
Andrum, Liljevalchs konsthall, Stockholm 2000
.
LITTERATUR
Andrew Solomon, Ernst Billgren - Asimutal, 1993, avbildad sidan 37
Carl Johan De Geer: Ernst Billgren, Stockholm 2000, sidan 101

233

2016-05-19