Ernst Billgren, And tänker på världen

Klubbat för:

170000 SEK

200 000-250 000 SEK

ERNST BILLGREN
född 1957
And tänker på världen
Monogramsignerad. Olja/akryl på pannå med mosaikram, 95 x 65 cm.
PROVENIENS
Arnstedt Östra Karup
Ernst Billgren föddes 1957 i Stockholm och växte upp i Farsta. Efter ett antal år i förberedande konstskolor antogs han 1982 till Valands konsthögskola i Göteborg. Ernst Billgrens egensinniga stil blev uppmärksammad redan under studenttiden.
"Jag blev känd som en rebell helt enkelt för att jag vägrade att revoltera. Jag ville inte acceptera att konst måste se ut på ett visst sätt och ha en viss betydelse, sjuttiotalets krav på politiska ställningstagande inom konst var fortfarande helt dominerande på konstskolorna och det var inget som roade mig. Men helt opolitisk har jag aldrig varit, men jag har intresserat mig mer för hur politik ser ut, snarare än vad det representerar."
Billgren hämtade motiv från konsthistorien och målade djur, landskap och mytologiska motiv inträngda i miljöer från det svenska folkhemmet och från slott. Det tyska arvet från sin mors sida gick att skönja i vissa av hans verk.
"När jag målade liknande verk blev folk osäkra och jag fick ofta frågan om det var konst på riktigt. Folk visste inte om jag var ironisk, men det har jag aldrig varit i mitt konst. Ironi är avståndstagande, jag har inte haft ett behov av att ta avstånd från den sortens konst. Humor har jag haft i mitt uttryck, ja, i humor finns en närhet till det man tycker om. Jag blev väckt en gång efter en utställning av en kritiker som ringde mitt i natten och skrek att jag höll på att förstöra konsten. Så viktigt var det att ta avstånd till konsthistorien, och kanske framför allt, till det som "gemen man" tyckte om. Det kunde jag inte förstå. Varför var det automatiskt dålig konst, eller inte ens konst, bara för att liknande motiv hängde i vanliga hem? Det förstår jag fortfarande inte. Mitt intresse kring konst, vad det består av, hade jag haft sedan barnåldern, men på Valand fick jag tid att på allvar grubbla och arbeta med problemet".

164

2016-05-19