Barbro Östlihn, Queensboro Bridge

Klubbat för:

75000 SEK

60 000-80 000 SEK

BARBRO ÖSTLIHN
1930-1995
Queensboro Bridge
Signerad och daterad .OSTLIHN.1975. Olja på duk, 178 x 153 cm.

UTSTÄLLD
Galerie Aronowitsch 1976
Galerie Baudoin Lebon 1978
Galerie Aronowitsch 1979
Barbro Östlihn - målningar från New York, Stockholm, Paris 1962-1983, Moderna Museet, Stockholm 1984
Barbro Östlihn - en retrospektiv, Norrköping Konstmuseum, 2003

LITTERATUR
Utställningskatalog: Barbro Östlihn - liv och konst, Norrköpings Konstmuseum 2003, omnämnd sidan 136

203

2016-05-19