Arkiv

Moderna - Page 3

Corneille,

Corneille, "Femme à la Fleur", matta, 2000

Rakel Callander, gallerimatta, rölakan

Judith Johansson,

Judith Johansson, "Monke", matta, Knäred

Carl Malmsten, rölakan, 1950-60-tal

Märta Måås-Fjetterström, gallerimatta, 1934

Raija Gripenberg,

Raija Gripenberg, "April", rya, Helmi

Tabergs yllefabrik,

Tabergs yllefabrik, "Kungsmattan"

Berit Koenig,

Berit Koenig, "Svartrost", matta

Gertie Lindberg,

Gertie Lindberg, "Röd Höst", matta, Vävaregården

Barbro Sprinchorn,

Barbro Sprinchorn, "Ode till en kronärtskocka",

Matta, rölakan, Sverige

Matta, rölakan, Sverige

Matta, rölakan, signerad CV

Matta, rölakan, signerad CV