103. PAPAGENO och MONOSTATOS, ett par, sannolikt Österrike 1800-talets första hälft, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons.
| Valmis | 17 Jun 2025 |
| Auktionsnummer | 103 |
| Objektsnummer | 4131013 |
| Korkein tarjous | 16 000 SEK |
| Klubbas | Valmis |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Bruksslitage, ena med smärre färgbortfall, ett mindre attribut saknas.