15. BROSCH, platina, tidigt 1900-tal, 1 boutonpärla, ca 5,61 mm, genombruten dekor med gammalslipade diamanter, totalt ca 0,40 ct.
| Valmis | 23 May 2025 |
| Auktionsnummer | 15 |
| Objektsnummer | 4228083 |
| Ei myyty | |
| Klubbas | Valmis |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Bruksslitage, enstaka diamanter med mindre fasettnagg
För konditionsrapport kontakta:
Sandra Johansson
Specialist Smycken – Gemmolog FGA.
sandra.johansson@auktionsverket.com.