23. ARMBAND, platina, Frankrike, 5 smaragdslipade smaragder, totalt ca 7,00 ct, bl a härkomst Colombia, länkdelar med dekor av gammalslipade diamanter, totalt ca 5,90 ct, milligrifferade kanter.
| Valmis | 23 May 2025 |
| Auktionsnummer | 23 |
| Objektsnummer | 4195506 |
| Ei myyty | |
| Klubbas | Valmis |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Bruksslitage, smaragder med mindre nagg, inneslutningar som når ytan
För konditionsrapport kontakta:
Sandra Johansson
Specialist Smycken – Gemmolog FGA.
sandra.johansson@auktionsverket.com.