16. AMPEL, stockholmsarbete i empire, för sex ljus, i form av romersk oljelampa, matterad och polerad brännförgylld brons.
| Valmis | 05 Dec 2023 |
| Auktionsnummer | 16 |
| Objektsnummer | 3169354 |
| Korkein tarjous | 16 000 SEK |
| Klubbas | Valmis |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Ställvis slitage, två manschetter kompletterade.