13. LJUSKRONA, stockholmsarbete i rokoko, för sex ljus, s.k. kungsholmstyp, stomme i delvis brännförgylld mässing.
| Valmis | 05 Dec 2023 |
| Auktionsnummer | 13 |
| Objektsnummer | 3117014 |
| Korkein tarjous | 36 000 SEK |
| Klubbas | Valmis |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Ställvisa nagg och kompletteringar.