101. HANS AUGUST LASSEN. I vinkällaren, olja på duk, 85 x 135 cm.
| Valmis | 23 Feb 2023 |
| Auktionsnummer | 101 |
| Objektsnummer | 2659800 |
| Korkein tarjous | 105 000 SEK |
| Klubbas | Valmis |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Krackelyr, ojämn fernissa (synlig under UV-ljus), ospänd duk (främst i hörnen). Retuscher synliga i dagsljus längs ramkanten, färgbortfall längs ramkanten. Ett parti med pastost pålagd färg i nedre höger hörn, synligt i dagsljus.
För vidare information kontakta cecilia.berggren@auktionsverket.se.