8. KONSOLBORD, Sverige, empire, 1800-talets första hälft, träskuren dekor och pastellage, förgyllt och bronserat.
| Valmis | 23 Feb 2023 |
| Auktionsnummer | 8 |
| Objektsnummer | 2595724 |
| Korkein tarjous | 13 000 SEK |
| Klubbas | Valmis |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Ställvisa skador och lagningar, skivan sengustaviansk, ena bakkanten med avslag.