Olja på duk, 189,5 x 130 cm. Signerad.
FÖRSÄLJNINGSVILLKOR
Försäljningen av ”Pussy Icons” stödjer Kvinna till Kvinnas viktiga arbete i krigets Ukraina. Det klubbade slutpriset för Lusine Djanyans verk kommer oavkortat att användas till samarbetet med lokala partnerorganisationer på plats i Ukraina.
OM KONSTNÄREN
Lusine Djanyan är en klassisk konstnär och politisk aktivist – känd som en av originalmedlemmarna i den feministiska punkgruppen Pussy Riot. Hon flydde från Ryssland till Sverige tillsammans med sin familj 2017 och är i dag konstnärlig ledare för ledarskapsbyrån Klara K. Innan flykten till Sverige arbetade Lusine som lektor i konst och kultur på ett statligt universitet i hemstaden Krasnodar. Hon var mitt uppe i arbetet med sin doktorsavhandling och spåddes en lysande karriär. Men i takt med att hon fann sin politiska röst, möttes hennes konstnärliga arbete av allt större motstånd. Och i stället för att tiga, valde hon att skrika.
Lusine beskriver motståndet som hon möter i sitt konstnärskap på följande vis: "Det har alltid varit ett mysterium för mig hur en målning, en handling eller en konstnär själv kan vara farlig för diktatorer? En asymmetrisk konflikt där en part har politisk makt och en repressiv apparat, och den andra bara har konsten som vapen. Auktoritära regimer försöker alltid förtrycka konstnärer eftersom de förstår att de inte är eviga, deras regimer kommer att falla och en konstnär som fångar dem i konsten är evig."
Det aktuella verket är den femte målningen i serien med samma namn – ”Pussy Icons”. De föregående fyra målningarna ställdes ut på Saatchi Gallery i London under 2018 och var en av de mest besökta utställningarna i galleriets historia. Samtidigt har all konst som Lucine skapade innan flykten från Ryssland bränts av den ryska regimen. Lusine fortsätter: "Efter 11 år fortsatte jag Pussy Icons serie i exil. De första målningarna gjordes i Ryssland 2012 som ett svar på den offentliga diskussionen: är Pussy Riot konst? Idag försöker jag hitta annat svar: kan Pussy Riots konst hjälpa till att ta sig igenom dessa mörka tider? Om 10 år till, när vi vänder tillbaka och ställer oss frågan: kunde vi göra allt som var möjligt för att på något sätt hjälpa människor som drabbats av kriget?"
OM KVINNA TILL KVINNA I UKRAINA
Stiftelsen Kvinna till Kvinna har stöttat kvinnors rättigheter i Ukraina sedan 2014. Sedan invasionen 2022 ger Kvinna till Kvinna akut stöd till kvinnorättsorganisationer och kvinnorättsförsvarare i Ukraina för att hjälpa kvinnor utsatta för våld, fördrivna kvinnor och familjer i behov av omedelbart stöd. Det klubbade slutpriset för Lusine Djanyans verk ”Pussy Icons” kommer oavkortat att användas till samarbetet med lokala partnerorganisationer – som fokuserar på att synliggöra det sexuella våldet i landet, driva skyddade boenden och stötta våldsutsatta kvinnor, hbtq-personer och kvinnor med funktionshinder att bearbeta traumatiska upplevelser.
On jälleenmyyntikorvaus.