ANTHONY VAN DYCK
hans efterföljare, flamländsk skola, 1700-tal
Porträtt av Jan Snellinck (1544/9-1638)
Olja på pannå, parketterad, 56 x 41 cm
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Arthur och Rosa Lindén, Villa Asea, Västerås,
vidare i arv till nuvarande ägare
Originalmålningen av Anthony van Dyck utförd, ca 1626-1632, finns i Duke of Bedfords samling, Woburn Abbey i Storbritannien.
LITTERATUR
Erik Larsen, The Paintings of Anthony van Dyck, vol II, 1988, jämför katalognr 613, sidan 249,"The Painter Jan Snellinx".