6. LYKTA, Louis XV-stil, Frankrike 1800-talets andra hälft, förgylld brons, för fem ljus.
| Valmis | 20 Oct 2022 |
| Auktionsnummer | 6 |
| Objektsnummer | 2369968 |
| Korkein tarjous | 15 000 SEK |
| Klubbas | Valmis |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Slitage, ljushållare med spår av el.