JONAS HOFFMAN
1726-1780
Ett par porträtt, midjebilder, föreställande borgmästare, rådman Kniper och hans fru, född Claesson
Signerade och daterade Hoffman 1772. Olja på duk, vardera 73 x 60 cm.
Gustavianska ramar med girlanger förgyllda i deux couleurs, sannolikt tillverkad vid Gustaf Johan Fasts bildhuggarateljé i Stockholm.
PROVENIENS
Aske säteri, Uppland
LITTERATUR
Svenska slott och Herresäten vid 1900-talets början, Stockholm, 1909, Uppland, Aske slott, omnämnda på sidan 101, "Jonas Hoffman goda porträtt, daterade 1772, af borgmästare Kniper och hans fru, f Claesson".
Svenskt konstnärs lexikon, del III, Allhems förlag, Malmö, 1957, omnämnda på sidan 159, "Rådman Kniper med fru (Aske säteri, Uppland)".
ARKIV
Statens Porträttarkiv, SPA 1919-874
Statens Porträttarkiv, SPA 1919-881.