DOLK, stor variant, omkring 1800-talets mitt, persisk eller indisk, bred klinga med graverad dekor av bl.a. kvinnofigur, kavel i ben med skuren godronnering, infällningar i glas- och ädelstenar, sfärisk knapp i elfenben med skuren dekor av palmetter.
| Valmis | 26 May 2025 18:05 CEST |
| Objektsnummer | 3586005 |
| Korkein tarjous | 3 888 SEK |
| Päättyy | Valmis |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Magasin 5 |
Klinga och fäste sannolikt ej samhöriga i original, klingan hör troligen ursprungligen till en katar.
Klingan med korrosion och slitage, i övrigt åldersslitage såsom torkat läder i baljan etc.