485. JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegellampett, stockholmsarbete i rokoko, signerad IÅ under krona samt Stockholms hallstämpel 1760.
| Valmis | 09 Jun 2022 |
| Auktionsnummer | 485 |
| Objektsnummer | 2186855 |
| Korkein tarjous | 55 000 SEK |
| Klubbas | Valmis |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Smärre dekorskador och lagningar, kantglas med sprickor, kompletterade fästen.