82. AMPEL, Alexander I, högklassigt arbete, sannolikt S:t Petersburg, för sex ljus, matterad och polerad brännförgylld brons, fasettslipad skål av glas från Kejserliga glasbruket.
| Valmis | 07 Dec 2021 |
| Auktionsnummer | 82 |
| Objektsnummer | 1964171 |
| Korkein tarjous | 230 000 SEK |
| Klubbas | Valmis |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Bruksslitage, skålen samtida med ej ursprunglig samt lagad.