25. JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, signerad IÅ under krona samt Stockholms hallstämpel 1768.
| Valmis | 07 Dec 2021 |
| Auktionsnummer | 25 |
| Objektsnummer | 1936565 |
| Korkein tarjous | 38 000 SEK |
| Klubbas | Valmis |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Ställvisa skador och lagningar, kantglas med enstaka sprickor, nedre sarg med mindre dekorförlust, ursprungligen med kvicksilverfolierade glas, bakstycke kompletterat.