1. ERIC NYSTRÖM (mästare i Stockholm 1773-1788), byrå, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad med bläck ENS samt med Stockholms hallstämpel 1787.
| Valmis | 07 Dec 2021 |
| Auktionsnummer | 1 |
| Objektsnummer | 1936139 |
| Korkein tarjous | 60 000 SEK |
| Klubbas | Valmis |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Bruksslitage, smärre fanérskador och lagningar, mindre mässingslist saknas
Avain/avaimet ovat olemassa.