POKAL, röd glasmassa, Böhmen, 1800-tal, fasettslipad, dekor av medaljong med figurscen i guld krönt av devisen "Verburter Pfaffe heraus ich bin herr in haus".
| Valmis | 19 Dec 2022 20:15 CEST |
| Objektsnummer | 2533161 |
| Korkein tarjous | 2 600 SEK |
| Päättyy | Valmis |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
Smärre slitage, foten med mindre nagg/inneslutning.