25. HÄNGE, guld/silver, Frankrike, sekelskiftet 18-1900, 1 orientalisk pärla, 10,35x9,32x8,50 mm, diamanter med gammal-, pendeloque- resp. rosenslipning, genombruten dekor av girlander och stiliserade blommor.
| Closed | 23 May 2025 |
| Auktionsnummer | 25 |
| Objektsnummer | 4092908 |
| Unsold | |
| Klubbas | Closed |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Bruksslitage, lagningar, renoveringar, bakstycke med två lösa delar, pärla bearbetad, enstaka diamanter med naturaler samt nagg
För konditionsrapport kontakta:
Sandra Johansson
Specialist Smycken – Gemmolog FGA.
sandra.johansson@auktionsverket.com.