1. FLINTLÅSGEVÄR, svenskt, m/1775, infanterigevär för manskap, med bajonett.
| Closed | 25 Jan 2024 |
| Auktionsnummer | 1 |
| Objektsnummer | 3093365 |
| Sold for | 15 000 SEK |
| Klubbas | Closed |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Stock med smärre skador, lagning vid lås.