8. CHRISTOPHER TIETZE (ämbetsmästare i Stockholm 1764-1791), byrå, stockholmsarbete i rokoko, dubbelsignerad CT 2, fanerad med jakaranda och lönn, brännförgyllda bronsbeslag.
| Closed | 05 Dec 2023 |
| Auktionsnummer | 8 |
| Objektsnummer | 3046497 |
| Unsold | |
| Klubbas | Closed |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Fanérlagningar, fronten med spår av beslagskedjor, lambrekänbeslag ej ursprungligt, skivan lagad
Key/keys included.