23. TERRIN MED UNDERFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), europeiserande dekor av strödda blommor, hänklar i form av svinhuvuden, fatet med konturerat brätte och girland i emaljfärger.
| Closed | 20 Oct 2022 |
| Auktionsnummer | 23 |
| Objektsnummer | 2432822 |
| Unsold | |
| Klubbas | Closed |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Slitage, nagg, terrinen med stjärnspricka i botten (förefaller vara ej genomgående).