338. STOLAR, fyra stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, varav en av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), signerad ES, samt sex stycken senare kopior från 1900-talet.
| Closed | 20 Oct 2022 |
| Auktionsnummer | 338 |
| Objektsnummer | 2416054 |
| Sold for | 46 000 SEK |
| Klubbas | Closed |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Lagningar, slitage, ställvisa torrsprickor.