Ärmlös klänning i benvit stickad ull med horisontal och vertikal dekorsöm. Invändigt fodrad. Märkt MMT design Katja of Sweden, kemtvätt 38, Made in Sweden, 100% wool.
Bystvidd ca 80, stuss 90, längd 100 cm.
Karin Ingered Hallberg (1920–2017), mer känd som Katja of Sweden, var en framstående svensk modedesigner och formgivare. Hon inledde sin utbildning vid Tekniska skolan i Stockholm mellan 1938 och 1940, och studerade sedan vidare på Beckmans 1942. Åren 1946–1947 tillbringade hon i New York, där hon fortsatte sina studier vid Parsons The New School for Design. Under denna tid inledde hon även ett samarbete med det välkända varuhuset Lord & Taylor – och träffade sin blivande make, filmproducenten och regissören Rod Geiger (1915–2000).
I början av 1950-talet lämnade Katja och Rod USA och bosatte sig i Rom. Där öppnade Katja en ateljé och fick snabbt kunder bland stadens kändiselit – bland andra Ingrid Bergman, som var gift med regissören Roberto Rossellini, en nära vän till Rod.
År 1953 flyttade paret till Sverige och slog sig ner i Huaröd i Skåne. Där startade Katja om sin karriär – nu som oberoende designer. Det blev början på det framgångsrika varumärket ”Katja of Sweden”, där Rod spelade en viktig roll som affärspartner och ekonomisk rådgivare.
Redan 1954 inledde Katja ett långvarigt samarbete med det skånska trikåföretaget Malmö Mekaniska Tricofabrik (MMT), ett partnerskap som kom att vara i över 20 år. Tillsammans skapade de ett 40-tal kollektioner, ofta med 30–40 mönster i varje. Katja arbetade även tätt med unga svenska konstnärer och formgivare som Viola Gråsten, Astrid Sampe, Sven Fristedt, Hans Krondahl och Carl Johan De Geer. Tillsammans skapade de ett stort antal unika textilmönster.
Katjas funktionella och moderiktiga jerseyklänningar och stickade plagg blev en stor exportsuccé – både för hennes eget varumärke och för MMT.
När samarbetet med de svenska företagen avslutades 1975, lämnade Katja och Rod Sverige efter en uppmärksammad konflikt med Skattemyndigheten. De återvände till USA och startade ett nytt företag som fokuserade på hemtextilier, bruksföremål och inredningsdesign.
1996 flyttade paret tillbaka till Sverige. Först bosatte de sig åter i Huaröd, och senare i Tollarp, nära Kristianstad.