Klänning i mönstrad sidenchiffong och tryckt mönster designat av Celia Britwell. Liv med knytband i midjan. Smock i ärm. Bystvidd ca 90 cm, längd ca 130 cm.
Ossie Clark (1942–1996) var en banbrytande brittisk modedesigner vars innovativa och djärva skapelser hjälpte till att definiera modet på 1960- och 1970-talet. Född som Raymond Clark 1942 i den industriella staden Oswaldtwistle, blev han snabbt känd under sitt smeknamn, Ossie, och utvecklade ett tidigt intresse för arkitektur, vilket påverkade hans senare modedesign, särskilt när det gäller proportioner och struktur. Clarks tekniska utbildning inom skrädderi och mönsterkonstruktion vid Manchester Regional College of Art la grunden för hans karriär, och hans studier vid Royal College of Art i London introducerade honom för viktiga personer inom konst- och modevärlden, bland annat konstnären David Hockney.
Hans genombrott kom med hans examensshow 1964, som fångade modevärldens uppmärksamhet med sina gränsöverskridande design, bland annat ett plagg dekorerat med ljusslingor. Clarks verk fann snart en plats i den berömda Londonbutiken Quorum, och hans kollektioner nådde också New York och var till försäljning på Henri Bendel. Hans kläder kom att förknippas med det svängiga, frigjorda modet på 1960- och 1970-talet, ofta kopplat till de ikoniska “Chelsea Girls” och den livliga London-scenen.
Clarks kläder sträckte sig från flödande klänningar i dämpade toner till djärva grafiska mönster påverkade av popkonst och art deco. Hans långvariga samarbete med sin fru, Celia Birtwell, som var textildesigner, resulterade i att hennes färgstarka tryck ofta användes i hans verk. Han var också känd för sin uppmärksamhet på detaljer, och föredrog tygklädda knappar framför blixtlås och experimenterade med material som krepp och chiffong.
I slutet av 1960-talet utvecklades Clarks design med introduktionen av maxiklänningen och chiffongklänningar som var tänkta att bäras utan underkläder, vilket speglade den bekymmersfria, sensuella estetik som präglade epoken. Hans användning av flödande byxor, trumpetärmar och fransar bidrog till att definiera 1970-talets mode, en stil han populariserade inte bara i London utan även i USA. Hans kundkrets inkluderade kändisar som Mick Jagger, Liza Minnelli och The Beatles, vilket ytterligare befäste hans status som en av tidens ledande designers.
Manolo Blahnik hyllade en gång Clark för hans förmåga att “skapa en otrolig magi med kroppen” och beskrev hans design som något som inte bara var mode, utan något som “skapade begär.” Även om Clarks karriär stötte på utmaningar under 1980-talet och hans privatliv blev allt mer turbulent, förblir hans arv som en av de nyckeldesigners som formade utseendet på 1960- och 1970-talet odiskutabelt.