Torun Bülow Hübe, armring silver

Klubbat för:

14000 SEK

Schätzwert

8 000-10 000 SEK

Beschreibung

TORUN BÜLOW HÜBE, armring, sterlingsilver, Frankrike omkring 1963, importstämplad KÅPE, Växjö 1963, dekor av en slipad bergkristall, innermått ca 17,5-18 mm, vikt 42 g

HISTORIK
En variant av denna modell introducerades av Georg Jensen på 1960-talet som design no 207.

319

2016-04-19