Brosch guld miniatyrmålning

Brosch guld miniatyrmålning
Brosch guld miniatyrmålning
Brosch guld miniatyrmålning
Brosch guld miniatyrmålning
Brosch guld miniatyrmålning
Brosch guld miniatyrmålning
Brosch guld miniatyrmålning
Brosch guld miniatyrmålning

Klubbat för:

8000 SEK

Schätzwert

8 000-10 000 SEK

Beschreibung

BROSCH, 18 k guld, Ludvig Anacron Nystedt, Stockholm 1858, oval miniatyrmålning på porslinsplatta föreställande Oskar I, krans med dekor av koboltblå emalj, gömma baktill klädd med vattrat siden i ljust turkos, höjd 4,3 cm, total vikt inkl. inredning 13 g, emaljskador

PROVENIENS
Lars-Yngve Johansson Smycken & Antikviteter

204

2018-12-05