Brosch 18 k guld rubiner och pärlor

Klubbat för:

8000 SEK

Schätzwert

8 000-10 000 SEK

Beschreibung

BROSCH, 18 k guld, 1900-talets första del, 4 fasettslipade obehandlade rubiner totalt 3,00 ct, 5 barocka troligen orientaliska pärlor, samtliga avskruvbara och går att byta plats, stämplar saknas, längd 6,2 cm, vikt 9,8 g, tennlödningar vid broschnålens fästen, pärlor med visst slitage och tillväxtmärken, rubiner med hack och repor

188

2018-12-05