Spegeltrymå sengustaviansk av Gustaf Adolf Klint

Klubbat för:

Osåld

Schätzwert

75 000-100 000 SEK

Beschreibung

GUSTAF ADOLF KLINT (kunglig hovbildhuggare i Stockholm 1774-1822), spegeltrymå, sengustavianskt stockholmsarbete, utförd omkring 1805-1807, formgiven av Carl Christoffer Gjörwell, arkitektonisk form, skulpterad dekor och pastellage, krönet med listverk och tandsnitt, centralt placerad lagerkrans, pelare krönta med karyatider och draperingar, dekor av palmetter, avslutande fötter, postament med lejonmaskaroner, fotlist med bladsnitt, silverfolierade glas, förgylld och bemålad, höjd 280, 112 x 26 cm, skador, lagningar, smärre kompletteringar

PROVENIENS:
Sannolikt tillverkad för greve Gustaf Trolle-Bondes nyinredning av Bondeska palatset i Stockholm

LITTERATUR:
Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 117 avbildad, sidan 118ff text, sidan 119 sannolikt avbildad i Carl Stephan Bennets interiör från Bondeska palatset omkring 1870
Ursula Sjöberg: Carl Christoffer Gjörwell 1766-1837, Stockholm 1994, sidan 234f angående Bondeska palatset
Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, sidan 241ff, sidan 242f jämför spegeltrymå i Storfurstens förmak, sidan 246 jämför snarlika karyatider och kröndekor
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2012, nr 1603, jämför ett par termer från Kronprinsens sängkammare på Haga slott

Gustav III:s son Gustav IV Adolf fortsatte under sin regeringstid att bebygga Haga, då den befintliga paviljongen var alldeles för liten för kungafamiljen. 1797 hade Gustav IV Adolf gift sig med Fredrika av Baden och 1799 föddes en tronarvinge, kronprins Gustav av Wasa, därefter kom dottern Sofia Wilhelmina 1801 och ett år senare sonen Karl Gustav. 1802 engagerades arkitekten Carl Christoffer Gjörwell att rita det nya Haga slott, vilket stod klart för inflyttning tre år senare.

Inredningen på Haga slott utfördes av slottsnickaren Michael Claeson, väggmåleri av Adam Petter Holmberg, målning av fast inredning Carl Törn och bildhuggeri av Pehr Ljung och senare Gustaf Adolf Klint. Kronprinsens och Storfurstens respektive förmak och sängkammare inreddes med klassicerande dekorer av ovannämnda hantverkare och ännu i våra dagar finns spegeltrymåer från slottets tillkomsttid bevarade. Termerna från Kronprinsensens sängkammare ingick ursprungligen i en spegeltrymå med konsolbord och överstycke, som sannolikt separerades i samband med att slottet delvis nyinreddes på 1860-talet, för prins August och hans maka Teresia av Sachsen-Altenburg. Slottsnickaren Michael Claeson beskriver spegeltrymåns uppbyggnad: "En Trumeau som består af En stor ram, tillagt och hop satt trä till 2ne termer med dess öfver list och fot under, bordet med dess plint och hopsatt trä till fötterna, passatt och fastsatt på stället med skrufvar". I Storfurstens förmak finns en variant av termerna bevarade med karyatider som bär upp krönet.

Samtidigt som Haga uppfördes skedde en nyinredning av Bondeska palatset i Stockholm, där greve Gustaf Trolle-Bonde engagerat Carl Gustaf Gjörwell som arkitekt. Vid arbetet med palatset engagerades samma hantverkare som tidigare utfört inredningen på Haga, däribland Adam Petter Holmberg och Gustaf Adolf Klint. Av äldre källmaterial har Ursula Sjöberg kunnat konstatera att en snarlik spegeltrymå återfanns i Bondeska palatset, med uppenbara släktdrag till de termer som fanns i Kronprinsens sängkammare på Haga.

1084

2016-06-07