9. ÖRHÄNGEN, 1 par, platina, Frankrike, 1900-talets första hälft, vardera örhänge med dekor av 21 diamanter med gammalslipning, totalt ca 1,50-1,75 ct, behängd med 3 pendeloqueslipade akvamariner.
| Vollendet | 23 May 2025 |
| Auktionsnummer | 9 |
| Objektsnummer | 4032277 |
| Unverkauft | |
| Klubbas | Vollendet |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Lätt bruksslitage, senare omgjorda till stiftörhängen
För konditionsrapport kontakta:
Sandra Johansson
Specialist Smycken – Gemmolog FGA.
sandra.johansson@auktionsverket.com.