669. HALSSMYCKE, 18 k guld, medaljong med orientalisk pärla, stämplad Gustaf Dahlgren, Malmö 1875, dekor av stiliserad blomma, baksida med glasad gömma, virkad treradig halskedja, stämplad C.F. Carlman, Stockholm 1878.
| Vollendet | 17 Oct 2024 |
| Auktionsnummer | 669 |
| Objektsnummer | 3691186 |
| Höchstes Gebot | 16 000 SEK |
| Klubbas | Vollendet |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Bruksslitage.
För konditionsrapport kontakta:
Sandra Johansson
Specialist Smycken – Gemmolog FGA.
sandra.johansson@auktionsverket.com.