356. TABURETTER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring 1800, Ehpraim Ståhls art, träskuren dekor, förgyllda med underliggande färg i pärlgrått.
| Vollendet | 17 Oct 2024 |
| Auktionsnummer | 356 |
| Objektsnummer | 3618724 |
| Höchstes Gebot | 17 000 SEK |
| Klubbas | Vollendet |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Slitage, ställvisa dekor- och förgyllningsskador, äldre förstärkningar.