22. SILENUS, 1800-talets andra hälft, Grand Tour souvenir, efter antiken, förgylld och mörkpatinerad brons.
| Vollendet | 21 Mar 2024 |
| Auktionsnummer | 22 |
| Objektsnummer | 3385481 |
| Höchstes Gebot | 15 000 SEK |
| Klubbas | Vollendet |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Slitage, basen med två borrade hål.