2. ERIK ÖHRMARK (mästare i Stockholm 1777-1813), tre stycken baljfåtöljer, sengustavianska stockholmsarbeten, signerade EÖM samt med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor.
| Vollendet | 05 Dec 2023 |
| Auktionsnummer | 2 |
| Objektsnummer | 3167853 |
| Höchstes Gebot | 88 000 SEK |
| Klubbas | Vollendet |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Smärre skador och lagningar, slitage.