22. SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, omkring 1800, Pehr Ljungs art, träskuren dekor och pastellage, förgylld och bronserad.
| Vollendet | 14 Sep 2023 |
| Auktionsnummer | 22 |
| Objektsnummer | 2803994 |
| Höchstes Gebot | 10 000 SEK |
| Klubbas | Vollendet |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Bruksslitage, ställvisa dekorskador, krönet något omarbetat.