20. LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, stomme av delvis brännförgylld mässing.
| Vollendet | 06 Dec 2022 |
| Auktionsnummer | 20 |
| Objektsnummer | 2514207 |
| Höchstes Gebot | 19 000 SEK |
| Klubbas | Vollendet |
| Hus | Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 |
| Föremålet har klubbats. | |
Slitage, smärre nagg, plymbottens upphängning något omarbetad.