Edition Argent Kandelaber, silver, England 1905

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

HARMAN & LAMBERT COVENTRY ST, kandelaber, silver, London 1905, för 5 ljus, 2-delad, delvis förgylld, svängda akantushölstrade ljusarmar krönt av urnformade ljushållare. Ljusmanchetter, balusterformat skaft samt fot med riklig reliefdekor av blommor, växter och orientalisk inspirerade maskeroner, profilerad fot, höjd 64 cm, diameter 49 cm, ljusstake utan överdel: höjd 36 cm, totalvikt ca 3400 gram

Bruksslitage, ljusstakens ljushållare med smärre skada på insida, ett par manchetter med lätt tilltryckt kant

918564

2021-05-23