Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

30 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SNUSFLASKOR (14) Kina, 1900-tal, porslin och pekingglas, motiv med bl a drakar, tupp och figurer, höjd mellan ca 5,5-9 cm, locken (mestadels senare) i bl a jaspis, jade ( jadeit och nefrit) malakit och glas

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

7 stycken har spatlar, bland de övriga saknas också korkdel, varierande slitage

844050

2020-11-28