Ljuskrona, 1700-talets andra hälft
Valmis
2020-10-25
827038
| Korkein tarjous | 32 000 SEK |
| Arviointi | 40 000 SEK |
LJUSKRONA, stockholmsarbete i rokoko, för sex ljus, delvis brännförgylld stomme av mässing, behängd med löv och stjärnor, stavverk med pärlor, blåsta stamglas på hjärtstång, solfjäderformade reflektorer, urnformade ljuspipor med droppbrickor, avslutande klot med fasettering, höjd 81, diameter 51 cm
Kompletterad, spår av el