Spegellampett, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

SPEGELLAMPETT, stockholmsarbete i rokoko, för två ljus, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med uppsvängd dekor och lagerfestong, ramen med graverad av akantus och blommor, ljusarmar i mässing, kvicksilverfolierat glas, 95 x 60 cm

Obetydligt maskstungen

824778

2020-10-25