Spegellampett, 1700-talets andra hälft
Closed
2020-10-25
824778
| Sold for | 28 000 SEK |
| Estimate | 18 000 SEK |
SPEGELLAMPETT, stockholmsarbete i rokoko, för två ljus, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med uppsvängd dekor och lagerfestong, ramen med graverad av akantus och blommor, ljusarmar i mässing, kvicksilverfolierat glas, 95 x 60 cm
Obetydligt maskstungen