Johan Åkerblad spegel

Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel
Johan Åkerblad spegel

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ, Stockholms hallstämpel 1778?, skuren dekor, förgylld, ca 160x68 cm

Renoverad och kompletterad, senare bakstycke, krön med spricka, i övrigt smärre slitage

808828

2020-09-07