Johan Åkerblad spegel
Valmis
2020-09-07
808828
| Korkein tarjous | 17 000 SEK |
| Arviointi | 12 000 SEK |
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ, Stockholms hallstämpel 1778?, skuren dekor, förgylld, ca 160x68 cm
Renoverad och kompletterad, senare bakstycke, krön med spricka, i övrigt smärre slitage